2019’un SEO Trendleri Nelerdir?

istanbul e ticaret sitesi kurulumu fiyatları

SEO trendleri konusunda araştırma yaparken yan yana dizili onlarca sekme arasında kaybolmak ve okuyup öğrenmeye, trendleri yakalamaya nereden başlayacağını bilmemek yalnızca sektörde yeni araştırmacıların başını ağrıtan bir bela değil.

Yıllardır sektörün içinde var olan uzmanlar bile sürekli düzenli olarak göz atma alışkanlığı edindiği platformlar/yazarlar olsa dahi zaman zaman bu bilgi denizinde kaybolma deneyimini yaşayabiliyor.

Arama motorlarının ilahı sayılan Google’ın her güne yaklaşık 9 algoritma değişikliği denk gelecek şekilde algoritma güncelleme yapıyor olması, düzenli olarak geniş kapsamlı algoritma güncellemeleri yayınlaması ve kendi layout’unda yaptığı fark yaratan güncellemeleri de düşünülünce, arama sonuçlarından verim alabilmek için yakalanması gereken bilgilerin hızı göz korkutucu olabiliyor.

Bu nedenle sektörde tecrübeli, arama motoru güncellemelerine aşina ve değişikliklerden korkmayıp gündemi takip etmeyi alışkanlık haline getirmiş uzmanların kaleminden yılın trendlerini takip edebilmek çok önemli.

Bu yazıda sizlere yıl ortasına varmak üzereyken 2019’da gördüğümüz ve ön gördüğümüz SEO trendleri ve Mart 2019’da yayınlanan son büyük Google algoritma değişikliği sonrasında dikkat etmeniz gereken başlıklardan bahsedip sekmeler havuzunda kafanızın biraz daha rahatlamasına yardımcı olmaya çalışacağız.

SEO Trendlerini Ne Belirliyor?

Arama Motoru Optimizasyonu her ne kadar teknik bir iş olsa da, temel amacı söz konusu olduğunda net bir şekilde görülüyor ki bu iş temelde sosyal bir iş.
Ne demek bu? Ne kadar teknik bilgiye sahip olursanız olun, sosyal analiz yapmayı bilmeli ve gerçek kullanıcının alışkanlıklarını iyi analiz edebilmelisiniz ki başarıya ulaşabilin. İşte Google da tam bu noktayı birinci sıraya koyduğundan, RankBrain‘i en önemli kriterler arasına koyuyor. Bildiğimiz gibi RankBrain algoritması, Google’a kullanıcı davranışları ile ilgili bilgi veren yapay zeka sistemi. Ve Google buradan derlediği bilgiler ile yeni güncellemeler arasında gidip gelirken aslında temelde kullanıcıya yönelik güncellemeler getirip durmuş oluyor.
O halde tüm soruların cevabı sokaktaki kullanıcıda yatıyor. Bugünün kullanıcısını doğru analiz ettiğimizde bugünün trendlerini yakalamak mümkün.

Günümüz İnternet Kullanıcısının Özellikleri Neler?

Mobil cihazıyla neredeyse bütünleşmiş,
Ciddi bir hız kaygısı yaşayan ve her bilgiye hızlı ulaşmayı hedefleyen,
İnternetten ulaştığı bilginin kalitesi konusunda bilinçlenmiş, kopya bilgi ve fason ürün ile kaliteli orijinal ürünü birbirinden ayırt etme özelliğine sahip,
Baktığı yeri sürekli değiştiren,
Her an her yerde olabilme özelliğine sahip

İşte SEO konusundaki gelişmeleri takip etmek ve Google güncellemelerinin ne demek istediğini anlayabilmek için ihtiyacımız olan tüm veriler bu kadar.

Günümüzün En Doğru SEO Taktikleri Neler?

Kullanıcı Odaklılık 
2019 için gerek önümüzdeki yıllar için, öncelikle kullanıcı odaklı olmak gerekli.
Responsive Deneyim
İçinde bulunduğumuz dönemin gereği olarak cihaz duyarlılığı olan (responsive) web sitesi tasarımlarına sahip olmak çok önemli. Zira artık Google’ın mobil dizinleme sıralamalarına çok daha fazla önem vereceğini biliyoruz.
Site Hızı
Hız çok şeydir. Unutmayın siz yavaşlasanız dahi çok hızlı akan bir trafiktesiniz. Yalnızca yavaşlamış olmuyor rakiplerinizin size göre çok daha hızlı hareket etmesine izin vermiş oluyorsunuz. Ve kullanıcının sizi beklemeye tahammülü yok. Site hızınızı mutlaka Google Page Speed ve benzeri araçlarla kontrol ediniz.
Kaliteli İçerik
Kaliteli ve doğru bilgi. Kullanıcının görmek isteyeceği bilginin “tamamı”. Mart 2019 algoritma değişikliği ile yeniden altı çizilen en önemli başlık içerik kalitesi. Kalitesiz, verimsiz ve kullanıcı dostu olmayan içerikler ile arama motorlarını bir nevi “kandırma” çabaları artık zamanını doldurdu. İyi içerik ile kullanıcı karşısına çıkmak sarsılmaz bir kural.
Birden Fazla Pazarlama Kanalı
Son olarak Omnichannel Marketing de denilen, birden fazla pazarlama kanalının aynı anda kullanıldığı dijital pazarlama stratejisine sahip olmanın hayati bir öneme sahip olduğunu hatırlatalım. Bugün tek bir platformda ya da tek bir pazarlama kanalında var olmaktansa, tüm kanallarda görünür olmak en önemli şartlardan biri.

İzleyen haftalarda yayınlanacak içerik hazırlama konusunda detaylı bilgi içeren “SEO Dostu Kaliteli İçerik Nasıl Yazılır?” başlıklı yazımızı kaçırmamak için bloğumuzu takip etmeyi unutmayın!

Yürüyüş rotası bu şekilde olduğu sürece bu rotayı destekleyecek teknik bilgi ile bugünün dijital dünyasında hayatta kalabilmek mümkün.

Markanızın arama motorlarında görünür olması konusunda ihtiyaç duyduğu dijital çözümler ve dijital kimlik yönetimi hakkında detaylı bilgi almak için hemen bizimle iletişime geçin.