Above the fold (Katlamanın Üstü) Nedir?

seo hizmeti fiyatları

Web siteniz kaydırılarak tüm içeriğin görüntülendiği upuzun sayfalardan oluşur. Açılış anında cihaz ekranında görüntülenen ilk bölüm above the fold (katlamanın üstü) olarak adlandırılır.

Above the fold kısmının görüntülenebilmesi için tarayıcının işlediği kodların optimizasyonu site hızı optimizasyonu için çok önemlidir. Kullanıcının ilk gördüğü içerik olarak bu bölüm web sitenizin kullanıcı ile ilk etkileşimini gerçekleştirmiş olur. Kullanıcı deneyimi üzerindeki önemli etkisi nedeniyle Google performans testlerinde above the fold içerikle ilgili ayrıntılar detaylı bir şekilde incelenmektedir.

Bu kısmın yüklenmesi ve ilk oluşturmanın gerçekleşmesi için geçen süre bu bölümdeki içeriğin işlenmesi için kullanılan stil dosyaları (critical CSS) ve Javascript dosyaları gibi kaynaklardan etkilenir. İlk oluşturmayı engelleyen (render-blocking) kaynak optimizasyonu için içerikte kullanılan kritik kaynaklar ayrıştırılmalı ve kaynak sıralaması optimize edilmelidir. Hız hedefi için boş ya da çirkin bir above the fold görünümüne sahip olmak doğru değildir. Kullanıcının web sitesi ile hedeflenen etkileşimini sağlamaya yönelik bir ilk etkileşim oluşturmanın önemi unutulmamalıdır.

Site hızı optimizasyonunuz hakkında detaylı bilgi almak için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.