BACKLINK NEDİR?

seo hizmeti fiyatları

Site dışı SEO uygulamalarının en önemli ayağını oluşturan backlinkler bir web sitesinin bir başka web sitesi üzerinde sahip olduğu linkler anlamına gelir.

Editoryal linkler denilen backlinkler doğrudan içerik üzerinden oluşturulan, doğal ve arama motorları tarafından en olumlu karşılanan linklerdir. Olumlu backlinklerin diğerleri kaliteli ve niş dizinlerde oluşturulan linkler ve ilgili sitelerde misafir yazarlık ile oluşturulan linklerdir. Paralı, ilgisiz dizinler üzerinde, otoritesi düşük web sitelerinde oluşturulan linklerin, header ve footer linklerinin ve “spam yorumlar” ile oluşturulan zararlı backlinklerin SEO yönetimine faydasından çok zararı olmaktadır.
Bunun nedeni backlink konusunda nicelikten daha önemli olan faktörün nitelik olmasıdır. Her ne kadar backlink sayısı önemli olsa da bir başka site üzerinde link oluşurken içeriğin doğallığı ve kalitesi site dışı SEO’da başarı sağlamak için çok daha önemlidir. Backlink oluşumunda sıklıkla kullanılan “nofollow” özelliğine Google tarafından getirilen iki ek özellik sonrası backlinkler hakkında daha detaylı düşünülmesi gerektiğini  bir önceki içeriğimizde belirtmiştik.
Kısaca, backlink oluştururken en önemli kurallar web sitesinin konusu ve sektörü ile ilgili kaynak kullanımı ve otorite sahibi web siteleri üzerinde link oluşturmaktır.