CRITICAL CSS NEDİR?

seo hizmeti fiyatları

Web sitenizin açılış anında ekranda görüntülenen içerik bölümünün tasarım tercihlerinize uygun olarak gösterilebilmesi için gerekli olan CSS bölümüne “critical CSS (kritik CSS)” adı verilmektedir.

Kullanıcı deneyimi açısından en önemli faktörlerden biri hızdır. Web siteniz yüklenirken arka planda yüzlerce satırlık kodlar okunarak işlenir ve işlenen bilgiye göre içeriğiniz kullanıcı ile karşılaştırılır. Günümüz kullanıcıları için ilk içerikle karşılaşma süresinin ne kadar kısa olduğu çok önemlidir. Birkaç saniyeden fazla süren yüklenme süreleri kullanıcı ilgisinin tamamen kaybolması ve web sitesini terk etmesi ile sonuçlanmaktadır. Critical CSS ise ilk oluşturmada yüklenme süresini kısaltmak ve site hızını artırmak amacı ile tüm siteniz için geçerli olan CSS stil dosyanızdan ayrılır.

Genellikle web sitenizin tamamı için ihtiyaç duyduğunuz stiller bütünü, açılış anında ihtiyacınız olan stiller bütününden çok daha fazladır. Tarayıcılar için tüm stil tercihlerinizi içeren CSS dosyanız ile karşılaşmak demek ise tüm tercihleri işlemek ve zaman kaybı yaşamak demektir. Bu şekilde ilk görünümde ihtiyaç duymayacağınız stiller gereksiz yere açılış sürenizi etkiliyor olacaktır. Çünkü bir tarayıcı karşılaştığı stil dosyasının tamamını işlemeden bir sonraki işleme geçmez. Gereksiz kod bütünleri de ilk oluşturmayı engelleyen (render-blocking) kaynaklar meydana getirir.

Site hızı optimizasyonu ile ilgili merak ettiğiniz her şey için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.