DİJİTAL REKLAMCILIK

DİJİTAL REKLAM NEDİR?

Dijital reklamcılık faaliyetleri sizi rakiplerinizin bir adım önüne taşıyarak Google, Facebook, Instagram gibi sektör liderlerinde ve çeşitli sosyal medya platformlarında müşterilerinizin gözü önünde olmanıza olanak sağlayan pazarlama uygulamalarıdır.

Dijital reklamcılık faaliyetleri sayesinde ilgi alanlarının ve arama faaliyetlerinin ürün ve hizmetleriniz ile ilgili olduğu bilinen hedef kitleniz size ihtiyaç duyduğunun farkında olmasa dahi markanız hedef kitlenizin baktığı yerde yerini alır. Böylece yalnızca itibar ve tanınırlık sağlamış olmakla kalmaz, satış gelirlerinizi artırır ve hedef kitlenize markanızın önemi ve farkıyla ilgili hatırlatma yapmış olursunuz.

DİJİTAL REKLAM NEREDE VERİLİR?

Bütünleşik ve profesyonel bir dijital reklam yönetimi arama motoru reklamcılığı, sosyal medya reklamcılığı, e-posta reklamcılığı ve ücretli reklam alanları yerleştirmeleri gibi farklı uygulama sahalarına sahiptir. Günümüzde Google, Yandex gibi arama motorları, Facebook, Instagram, Twitter, Snapchat gibi sosyal medya uygulamaları, Youtube, LinkedIn, Pinterest gibi platformlar, mobil uygulamalar ve e-postalar en sık kullanılan dijital reklam alanlarıdır.

Kelime tabanlı performans reklam kampanyaları Google Ads ve Yandex.Direct gibi uygulamalar aracılığıyla arama motorlarında görüntülenmek üzere yayınlanır. Bu tarz reklamlar tıklama başına ödemeli arama ağı reklamları olarak bilinir ve bu reklamlara ayrılan kaynaklar işletmelerin dijital reklam bütçesinde ağırlıklı yer tutan kalemlerdir.

Facebook ve Instagram gibi kullanıcı hacmi yüksek sosyal medya uygulamaları da dijital reklam kampanyalarında sık tercih edilen platformlardır. Bunların yanı sıra dünyada en çok kullanıcı sayısına sahip olan uygulamalardan biri olan Youtube dijital reklamcılıkta lider bir arenadır. Bu platformlar dışında dijital reklam bütçeleri e-posta reklamcılığı kampanyalarında, çeşitli sosyal medya uygulamalarında ve mobil uygulamalarda görüntülenen reklamlarda kullanılabilmektedir.

ARAMA AĞI REKLAMLARI (GOOGLE ADS, YANDEX.DIRECT vb.) NEDEN ÖNEMLİDİR?

Günümüz tüketicisinin ihtiyaç duyduğu çeşitli hizmet ve ürünlere ulaşmada en sık kullandığı araç arama motorlarıdır. Hız, çeşitlilik ve kıyaslama avantajları sunan arama motorları milyonlarca kullanıcının satın alma faaliyeti gerçekleştirmeden önce mutlaka uğradığı canlı bir iş merkezi gibidir.

Bu nedenle arama motorlarında potansiyel müşterilerinizin gözü önünde yer almak dünyanın en kalabalık şehrinin en işlek caddesinde göze çarpan bir dükkâna sahip olmakla eşdeğerdir. Satın almaya hazır hedef kitleniz markanız ile ilgili bir ürün/içerik ya da hizmeti satın alma güdüsü ile arama motorlarında gezinirken orada olmanız satış hedeflerinize ulaşmanız için çok önemlidir.

DİJİTAL REKLAM VERMEK İÇİN UZMANLIK GEREKİR Mİ?

Dijital reklam yönetiminde zarar etmemek için kampanyanızın bir uzman tarafından kurulması ve yönetilmesi şarttır. Dijital reklamcılık faaliyetlerinin çoğu konu ile ilgili uzmanlığı olsun olmasın herkesin kolayca ulaşabileceği platformlar üzerinde gerçekleşmektedir. Bu da çoğu kişiyi kendi reklam faaliyetlerini kendi bütçe kontrolü ile uzman desteği almaksızın yapmaya teşvik etmektedir. Ancak çok düşük bir kaynak ayrılmış olsa bile boşa harcanmış her kuruşun işletmenize ve işletmenizin dijital kimliğine zarar vereceği unutulmamalıdır.

Harcanan kaynak karşılığında hedeflerine ulaşan bir reklam kampanyası kurulumu ve yönetimi için sektör ve rakip analizlerinden kampanya hedeflemelerine kadar markanız için detaylı bir çalışma yapılmalı ve fayda/maliyet oranı en yüksek olacak, en düşük maliyetli ve en yüksek dönüşümü sağlayacak kampanya stratejisinin kurulması gerekmektedir. Böyle bir kampanya kurulumu ve yönetimi ise sektörde deneyimli ve alanında uzman danışmanlar tarafından etkin ve verimli bir şekilde yapılabilir. Böylece boşa harcanmış kaynaklarınızı kaybetmek yerine tüm yatırımınızdan getiri sağlamış olursunuz.

DİJİTAL REKLAMA PARA HARCAMAK GEREKLİ Mİ?

Dijital pazarlama stratejinizin en önemli ayaklarından biri olan ücretli reklamlar markanızı doğru zamanda hedef kitlenizin baktığı yere taşıyan araçlardır. Milyonların baktığı yerde ve hedef kitlenizin size ihtiyaç duyduğu anda görünür olmak satış hedeflerinize ulaşmanız için en önemli adımdır.

Ayrıca dijital reklamcılık işletmelerin dijital itibar yönetiminde ihtiyaç duyduğu prestiji sağlamada ve marka kimliği oluşturma sürecinde önemli bir yardımcı araçtır. Bu nedenle dijital pazarlama bütçesi işletmeniz için sıradan bir gider kalemi değil, işletmenizin geleceği için ayırdığınız önemli bir yatırım kaynağıdır.

DİJİTAL REKLAM BÜTÇESİ NE KADAR OLMALIDIR?

Herkes için geçerli, sektörel ya da işletme büyüklüğüne göre kategorilendirilmiş sihirli dijital reklam bütçesi rakamları yoktur. Her işletmenin sahip olduğu dijital varlık düzeyi, hedef kitlesi, üretim ve dağıtım kapasitesi, marka itibarı gibi özellikleri birbirinden farklılık gösterdiği için her işletmenin kendi ihtiyaçları doğrultusunda kendine has dijital reklam bütçesi ortaya çıkmaktadır.

Markanız için en yüksek dönüşümü sağlayacak, dijital reklam bütçenizi en verimli kullanabileceğiniz alanlar dijital pazarlama danışmanınız tarafından detaylı bir şekilde çalışılarak ortaya konulmalıdır. İhtiyaçlarınız doğrultusunda hangi alanların hangi dijital reklam panolarında, hangi dönemlerde ve ne sürede markanızın öne çıkarılacağına karar verilerek reklam kampanyalarınız kurulmalıdır.

DİJİTAL REKLAMA FAZLA BÜTÇE AYIRMAK SATIŞ YARATMAYA YETER Mİ?

Hayır. Doğru bilinen yanlışlar arasında neredeyse birinci sıralarda yer alan bir yanılgı dijital reklam kampanyasına yatırılan aşırı bütçe ile sağlanan kârın yükseltilebileceğidir. Dijital reklamcılık faaliyetleri ile reklam hizmeti satın alabilirsiniz, ancak satış ve kârlılık garantisi satın alamazsınız.

Gerçek satış yaratan dijital reklam kampanyaları kurulumu aşırı bütçe ayrılmasını gerektirmez. Aksine sektörel rekabeti de göz önünde bulundurarak doğru bütçe hesaplaması yapılması gerekir. Gerek arama ağı reklamlarındaki görüntülenme başarısı gerek sosyal medya reklamlarındaki hedefleme başarısı bütçeden içeriğe kadar doğru kurgulanmış etkin bir reklam kampanyası kurulumuna bağlıdır. 

REKLAMIM NEDEN GÖRÜNMÜYOR?

Reklam kampanyanızın görüntülenme başarısı arama ağı reklamcılığında reklamınız ile yönlendirdiğiniz web sitenizdeki açılış sayfanızın (landing page) deneyiminden, SEO uyumlu olmasına, kampanyanızda kullandığınız anahtar kelimenin alaka düzeyinden bütçenize kadar pek çok farklı değişkenden etkilenmektedir. Sosyal medya reklamlarında devreye doğru hedefleme, kullanıcı, zamanlama, süre analizi gibi farklı değişkenler devreye girmektedir. Bu nedenle hiçbir kampanya yalnızca yüksek bütçe ayrılarak başarıya ulaşamaz. Dijital pazarlamada doğru stratejinin bütünsel bir bakış açısı gerektirdiğini unutmamalısınız.

Future Searches olarak A’dan Z’ye dijital pazarlama yönetimi anlayışına sahip olmamız hem kullanıcıları hem arama motorlarını hem diğer platform algoritmalarını çok iyi tanımamızdan geliyor. Sizi başarıya ulaştıran kestirme bir yol olmadığını ve böylesi bir çabanın yalnızca boşa kaynak israfı olacağını biliyoruz. Sizi kaynaklarınızı israf etmekten uzak tutuyoruz.

DİJİTAL REKLAMLARIN EN ÖNEMLİ FARKI NEDİR?

Milyonlarca potansiyel müşteriye doğru zamanda ve doğru şekilde ulaşmanızı sağlamasının yanı sıra çevrimdışı pazarlama faaliyetlerinden farklı olarak dijital reklam kampanyaları çeşitli metrikler ve istatistikler yardımıyla reklama harcanan bütçenin ne oranda dönüşüm yarattığını izleme imkanı sunar.

Dijital reklam kampanyalarından elde ettiğiniz metrikler ve istatistikler reklam kampanyanızın güçlü ve zayıf olduğu alanları görmenizi sağlayarak daha çok satış yaratacak hamlenizin ne olabileceği hakkında size bilgi verir. Böylece reklam kampanyanız ve reklam stratejiniz tıpkı hedef kitleniz gibi sürekli olarak canlı, değişken ve günün koşullarına uyum sağlayan bir yapıya sahip olabilir. Dijital reklamcılık sayesinde yanlış, eski ve verimsiz bir kampanyaya yatırım yapma riskine karşı korunmuş olursunuz.

FUTURE SEARCHES OLARAK DİJİTAL REKLAM YÖNETİMİNDE NEDEN ÇOK İYİYİZ?

  • Yalnızca reklamcılıkta değil, finansal yönetimde de çok iyiyiz.

Future Searches olarak markanızın dijital pazarlama stratejisini yalnızca 10 yıllara dayalı dijital pazarlama tecrübemizle değil, akademik ve profesyonel anlamda ileri seviyede sahip olduğumuz dış ticaret ve finansal yönetim uzmanlığımız ile yönetiyoruz.

  • Bütünleşik yönetimin başarısına inanıyoruz.

Dijital reklamcılık faaliyetlerinizden hedeflediğiniz dönüşümleri sağlayabilmek için ihtiyacınız olan en önemli şey dijital kimliğinizi ve dijital reklam yatırımlarınızı A’dan Z’ye analiz ederek sahip olduğunuz bütçe ile maksimum başarıya ulaşmanızı sağlayabilecek bir iş ortaklığı kurmakta saklı. Future Searches olarak bizi sektördeki rakiplerimizden ayıran en önemli farkımız ihtiyacınız olan uzmanlık ve profesyonel yönetim anlayışını dijital tecrübemiz ile harmanlayarak size özel oluşturduğumuz yol haritalarımızda saklı.

  • Markanızın dijital pazarlama departmanı gibi çalışıyoruz.

Future Searches ile çalışan iş ortaklarımız yalnızca bir dijital pazarlama uzmanı ile iş birliği kurmuş olmuyor, aynı zamanda dijital reklamcılık faaliyetlerinde markası için en yüksek getiri oranını yakalama hedefi güden ve finansal kaynak yönetiminde uzman mali danışmanlara sahip oluyor.

Siz de sahip olduğumuz tecrübe, profesyonel birikim ve iş disiplini sayesinde uzun yıllar memnuniyetle çalıştığımız kârlı iş birliklerimiz arasındaki yerinizi alın.

Display reklamcılıktan sosyal medya reklamlarına, arama motoru pazarlamasından yerel reklamcılığa kadar tüm dijital reklamcılık faaliyetlerinizi on yıllara dayanan sektör tecrübemiz ile yönetmemiz için hemen bizimle iletişime geçin.