INFLUENCER MARKETING NEDİR? INFLUENCER NE İŞE YARAR?

istanbul e ticaret sitesi kurulumu fiyatları

Sosyal medya platformları kişisel kullanıcı kimliğini yansıtmanın yanı sıra işletme hesaplarının ve kurumsal kullanıcıların pazarlama platformu haline dönüşerek kurum kimliklerinin de bir parçası olmuş durumda. Dijital pazarlamanın en güçlü arenalarından biri olan sosyal medya platformlarının kullanımı kendi iç dinamiklerini ve kendi pazarlama kavramlarını oluşturup hayatımıza entegre etti. Bu kavramların başında gelen “influencer” kavramı kendi “influencer marketing” yönetim modelini de doğurarak dijital pazarlamada yerini aldı. Bu içeriğimizde yüzlerce farklı influencer içeren dijital pazarda doğru stratejiye ulaşabilmeniz için influencer nedir ve influencer marketing nasıl kullanılır gibi sorulara yanıt vereceğiz.

INFLUENCER NEDİR?

Influencer, sahip olduğu Youtube, Facebook, Instagram gibi dijital kanallar ve sosyal medya aracılığıyla reklam anlaşması yaptığı firmanın ürün veya hizmetini tanıtan, kendi deneyimlerini takipçileriyle paylaşarak tanıtım ve pazarlama çalışmaları yapan, yönlendirme ve etkileme gücüne sahip olan kişi ya da kişilerdir.

Kime Influencer Denir?

Kelime anlamı ile kendisini açıklayan influencer, “etkileyici” olan, takipçileri arasında davranış etkisi yaratabilen ve görüş ve önerilerine değer verilen pazarlama yüzüdür. Binlerce ya da milyonlarca takipçiye sahip olan bir influencer’ı etkileyici yapan şey takipçileri tarafından onun belli bir konuda “uzman” sayılabilecek engin bir bilgiye sahip olduğunun düşünülmesidir. Pazarlama tarafında bir ürün ya da marka tanıtımı yapabilecek başarılı bir influencer’ın satın alma eylemini tetikleyebilmesi için ürün ve hizmet ile ilgili doğru ve güvenilir bilgiyi sunabilmesi ve bu bilgiler ile gerçek organik etkileşimler alabiliyor olması gereklidir.

Influencer ve Fenomen Aynı Şey midir?

Bir influencer’ı sosyal medya fenomeni kavramından ayırarak pazarlama yönetimi içinde konumlandıran en önemli özellik influencer’ın belli bir alanda sahip olduğu düşünülen uzman görüşüdür. Her sosyal medya fenomeninin belli bir etkileşim gücü olsa dahi bu her fenomenin influencer olduğu anlamına gelmez. Her komedyen sosyal medya fenomeni profesyonel anlamda satın alma davranışı etkileşimi yaratacak şekilde her sektörden bir ürün ile ilgili pazarlama etkisi yaratamaz.

INFLUENCER MARKETING NEDİR?

Youtube, Instagram, Facebook, Periscope, Twitter, TikTok gibi sosyal medya platformlarında yüksek takipçi sayılarına sahip ve influencer olarak tanınmış olan kişilerin yayınladığı içerikler yoluyla farklı markaların ürün veya hizmetlerini tanıtması ve bu ürün ve hizmetlerle ilgili deneyimlerini paylaşarak insanları bu markaya yönlendirmesi ‘influencer marketing’ olarak adlandırılır.
Diğer bir deyişle; dijital ortamda etkileşim gücüne sahip kişilerin markanızı tanıtması, değerlendirmesi ve takipçilerine önermesi şeklinde gerçekleşen pazarlama modelidir. Son yıllarda sosyal medya kullanımının artması ve hızlı tüketim alışkanlığının dünya genelinde yayılması ile doğal influencer marketing modelinin kullanımı ivme kazanmıştır.

Televizyon ekranlarında ya da billboardlarda yayınlanan reklamlarda herkes tarafından tanınan ünlü bir sima ya da markanın kendi hedef kitlesine hitap eden kişi seçimleri yapılması yeni bir yöntem değil. Ancak influencer marketing bu reklam modelini bir adım daha öteye götürerek “doğal” olarak yapılmış reklam etkisi ve “organik” etkileşim tarafının kapısını aralamıştır.
Influencer’lar yalnızca reklam çekimi anında reklam metinleri ile kampanyada yer alan taraf olmanın ötesinde gerçek bir kullanıcı olarak ürün ve hizmet değerlendirmesi yapan ve gerçek kullanıcı yorumları ile alıcıyı buluşturarak satın alma davranışını artırmayı hedefleyen reklam yüzleri olarak fark yaratmaktadır.

INFLUENCER MARKETING NEDEN FAYDALIDIR?

Doğal ve Gerçek Kullanıcı Değerlendirmesi

Influencer’ların pazarlamada yarattığı bu “gerçek” ve “doğal” pazarlama farkı onları geleneksel reklam uygulamaları karşısında daha sık tercih edilen ve daha etkili pazarlama aracı haline getirmiştir. Çünkü günümüz potansiyel müşterileri geleneksel reklamlar ile satın alma eylemine yönlense dahi tüm satın alma işlemlerinin öncesinde derinlemesine bir kullanıcı değerlendirmesi analizi yapmaktadır. Bu noktada etkileyici bir pazarlama tekniği olan influencer marketing marka etkileşimini gerçek ve doğal kullanım detaylarıyla öne çıkarması ile fayda yaratmaktadır.

Hedef Kitlenin Baktığı Yerde Yer Alma Avantajı

Marka bilinirliğinizi artırmak, daha fazla potansiyel müşteri çekmek ve dijital pazarlamadan sağladığınız gelirin yükselmesi için kullanabileceğiniz influencer marketing’i dönüşüm oranı en yüksek araç yapan bir diğer faydası ise hedef kitleye olan yakınlığıdır. Doğru influencer ile çalışmak hedef kitle ile doğrudan etkileşim kurmak demektir. Sizin adınıza ürün ve hizmetleriniz için gerçek bir pazar yeri oluşturmuş olan influencerlar sayesinde hedef kitlenizi direkt olarak sizinle ilgilenen ve sizin ürün ve hizmetleriniz hakkında bilgi alma ihtiyacı duyan hedef kitlenize tanıtmanız mümkün olur.

Strateji Analizi ve Esneklik Kolaylığı

Influencer marketing marka güvenirliğini ve prestijini yükseltmesinin yanı sıra oluşturduğunuz pazarlama stratejisinden analitik ve hızlı değerlendirilen sonuçlar almanızı sağlar. Pazarlama bütçeniz ve pazarlama stratejinizden elde ettiğiniz sonuçların yalnızca satış hacmi ile ölçülen nicel verilerle sınırlı kalmasına izin vermez. Potansiyel müşterilerinizin ürün ve hizmetiniz ile ilgili nitel değerlendirmelerini de içeren doğrudan piyasa analizi sonuçlarına erişmenize imkân tanır. Ürün ve hizmet iyileştirmelerinize anında ve canlı katkı sunmasının yanı sıra kendi iç dinamiğindeki değişime açık olma özelliği sayesinde bütçe yönetiminde esneklik avantajı sunar.

INFLUENCER MARKETING HİZMETİ ALMAYA NASIL BAŞLANIR?

Tüm bu faydalarını göz önüne alarak dijital pazarlama bütçenizde influencer kalemine yer vermeye karar verdiniz. Peki influencer marketing stratejinizden etkin sonuçlar alabilmeniz için strateji oluşturma aşamasında izlemeniz gereken önemli adımlar neler? Doğru bir strateji kurulumu genel olarak hedef kitlenin tanınması, hedef belirlenmesi, doğru influencer seçimi, influencer ile iletişim kurma ve içerik planı oluşturma şeklinde 5 kademeden oluşur.

 1. Hedef Kitlenizi Tanıyın
  Hedef kitlenizi tanırken onların nerede yaşadıklarını, ilgi alanlarının ne olduğunu ve sosyal medya ile nasıl etkileşime girdiklerini öğrenmeniz gerekir. Hedef kitlenizi tanıdıktan sonra marka hedeflerinizi belirleyebilirsiniz.
 2. Dönüşüm Hedefinizi Belirleyin
  Bu noktada ulaşmak istediğiniz amaçları sırasıyla belirlemeniz gerekir. Yani; amacınız hedef kitlenizin web sitenizi ziyaret etmesi mi, ürününüzü ya da hizmetinizi satın alması mı yoksa marka bilinirliğinizin artması mı? Öncelikle bunun kararını vermeli daha sonra hedefiniz doğrultusunda adımlar atmalısınız.
  Influencer marketing uygulamasından elde edilecek olan geri dönüşleri ön görmek belli bir uzmanlık gerektirir. Bunun için öncelikle sunduğunuz ürün ya da hizmetin sağladığı fayda hakkında piyasadaki istatistiklere ulaşmanız gerekir. Yaptığınız analizler doğrultusunda en çok geri dönüş almayı beklediğiniz ve potansiyel kazanç yaratma ihtimali en yüksek çalışmaları belirleyip stratejinizi bu doğrultuda kurgularsınız.
  Stratejilerinizi belirledikten sonra pazarlama çalışmalarınızı en uygun influencer ile yürütmeniz için belirlediğiniz influencerlar ile iletişime geçerek hedef kitle ile etkileşimleri nerede gerçekleştirdiği, hangi tip içerik sunduğu, hangi geri dönüşleri aldığı gibi bilgileri toplamanız gerekir.
 3. Doğru Influencer Seçimi
  Başarılı bir influencer marketing stratejisinde markanız için doğru bir influencer seçmek en önemli adımdır. Yatırım yapacağınız influencer’ın bazı eylemlerle markanıza ait ürün ya da hizmete değer katması gerekir. Örneğin;
  • Markanız hakkında özgün blog yazısı, viral video gibi içerik oluşturabilmeli,
  • Hedef kitlenizin bulunduğu sosyal medya kanallarında markanız hakkında doğru ve etkili paylaşımlarda bulunmalı,
  • Sosyal medya üzerinden size soru sormak, atıfta bulunmak gibi karşılıklı etkileşim içeren faaliyetler gerçekleştirmeli,
  • Markanıza ait bir gönderiyi beğenmek, retweet ve repost etmek gibi yöntemlerle içeriğinizi kullanıcılara yeniden servis etmelidir.
  Ayrıca influencer’ın aradığınız kriterlere uygun olup olmadığını da değerlendirmeniz gerekir. Örneğin;
  • İlgi alanları
  • Benzersizlik
  • Görünebilirlik
  • Etkin kişi olabilme gibi özellikler değerlendirilmesi gereken özelliklerdir.
  Takipçi sayısının gerçek ve organik olması, konu hakkında bilgili olduğundan emin olunması gibi özelliklerinin yanı sıra bütçenize uygun bir hizmet bedeli talep etmesi de önemli bir kriterdir. Bütçenizden influencer için ayıracağınız yüzdenin, konvansiyonel modelin %20’si kadar olması önerilir.
 4. Influencer ile Doğru İletişim
  Güvenilir bir iletişim sağlamak için doğal ve düzenli olarak influencer ile iletişim halinde olmanız ya da influencer marketing platformlarında influencer tavsiyelerinden yararlanmanız gerekir. Bir influencer buldunuz ve onunla çalışmak istiyorsunuz. Ancak rakipleriniz de aynı influencer ile çalışmak isteyecektir. Hedeflerinizi ve beklentilerinizi doğru, açık ve kibar bir şekilde dile getirin. Influencer’ı parasını verip afiş astırdığınız herhangi bir reklam panosu gibi düşünmemelisiniz. Unutmayın bu sefer reklam panosunun kendi fikirleri ve özgür iradesi var. Markanız için yaratacağı pozitif itibarın yanı sıra negatif itibar yaratmak da kendisinin elinde olacaktır. Elbette bunu sizin aleyhinize kullanmak isteyen fırsat düşkünlerinden de uzak durun. Unutmayın, piyasa hem iyi alıcıyı hem de iyi satıcıyı kendi kendine eleyen bir sistemdir.
 5. İçerik Planı Oluşturma
  İçerik planı oluştururken içeriklerinizin hangi günler yayınlanacağını organize etmeniz, kampanyalarınızdan yüksek verim almak için yükseltilmiş gönderi ve ücretli reklamlarınızı koordine etmeniz gerekir. Artık iş ortağınız haline gelmiş influencer’ınız ile detaylı ve açık bir iş akış takvimi oluşturun. İleride yaşanabilecek tüm aksaklıklar için B planları da dahil olmak üzere belli bir takvime sahip olmak sizi anlık aksaklıklar karşısında güvenli bir yerde konumlandıracaktır.

INFLUENCER MARKETING ÖNEMLİDİR

Influencer marketing başarılı bir içerik pazarlama yöntemi olduğu için internet dünyası ve tüm pazarlamacılar tarafından kabul görmüştür. Ancak, influencer marketing dünyası değişken dinamiklere sahip olduğundan dolayı sadece doğru dinamikleri yakalayabildiğinizde markanızın sunduğu ürün ya da hizmette iyi geri dönüşler alabilirsiniz.
Doğru platformda doğru influencer’lar ile çalışarak kısa sürede hedeflerinize ulaşabilirsiniz. Zaman içerisinde elbette hedef kitlenizin bulunduğu platform, yayınlamanız gereken içerikler ve çalışmanız gereken influencer’lar değişebilir. Ancak siz ne olursa olsun; hedefinize ulaşmak için sosyal medya platformlarında etkin kalmalı ve hedef kitlenizin yoğun olduğu yerlerde doğru bir görünüme sahip olduğunuzdan emin olmalısınız.

Influencer marketing hakkında aklınıza takılan her türlü soruyu bize yönlendirebilir, hedef kitle analiziniz, sektör ve bütçe hedeflemenize uygun doğru influencer seçiminiz ve influencer marketing danışmanlığınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.