Yeni Link Özellikleri “sponsored” ve “ugc” Ne İşe Yarar?

Google 10 Eylül 2019 itibari ile nofollow linklerin farklı bir şekilde ele alınmaya başlayacağını ve nofollow özelliğine (link attribute) ek olarak iki yeni özellik kullanılabileceğini duyurdu. Nofollow özelliği, güvenmediğimiz ve sıralamamızı etkilemesini istemediğimiz linkleri bildirebilmek için kullandığımız bir özellikti. Google, nofollow linkleri arama algoritmalarında kullanım dışı bırakmak üzere tanıtmıştı ve nofollow linkler sıralama analizlerinde göz önüne alınmıyordu.

Google’ın bugünden itibaren sıralama analizleri için birer ipucu olarak “nofollow”, “ugc” ya da “sponsored” olsun tüm link özelliklerini göze alacağını belirterek tanıttığı “sponsored” ve “ugc” linklerin amacı ise Google’a link özelliği hakkında daha fazla ipucu verebilmek. Bu özellikler ile outbound linkler ve sayfa yapısı ile ilgili Google’a ek bilgiler sunulmuş olacak.

Yeni güncellemeler ile reklam veya sponsor içerikleri içerisinde oluşturulan linkler için rel = “sponsored” özelliği kullanılabilecek. User Generated Content (Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçerik)’i ifade eden “ugc” özelliği ise forum gönderileri ve blog yorumları gibi üçüncü kişilerce oluşturulan içeriklerde bulunan linklerde kullanılabilecek.