Neden Web Sitemize Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Yaptırmalıyız?

istanbul e ticaret sitesi kurulumu fiyatları

Dijital Pazarlamada Neden?’ler Yazı Dizisi – 1

Dijital pazarlama stratejilerinin en önemli ayağı olan Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) son yıllarda en sık duyduğumuz kavramlar arasında yer almaya başladı. Web sitesi sahibi olan neredeyse herkesin en az bir defa duyduğu SEO nedir? Neden SEO uygulamalarına ihtiyaç duyarız ve neden SEO uygulamaları için bir uzman desteği alınması gereklidir? Dijital Pazarlamada Neden?’ler yazı dizimizin ilk ayağında bu sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Öncelikle neden dijitalde yer alırız?

Web sitemiz ister kişisel paylaşımlarımıza yer verdiğimiz bir blog sitesi olsun, ister ürün satışı gerçekleştirmek amacıyla kurduğumuz bir e-ticaret sitesi olsun web sitesi sahibi olurken temel amacımız internet kullanıcılarına ulaşmak ve genel ağda bulunur olmaktır. Web sitemizden beklediğimiz ve kullanım amacımıza göre değişen dönüşüm hedeflerimiz kimi zaman sahip olduğumuz markamızın hedef kitlemize sesini duyurması, kimi zaman paylaştığımız bilgilerin doğru zamanda kullanıcıya ulaşması, kimi zaman ise pazarladığımız ürünün kullanıcı tarafından bulunarak satın alınmasıdır. Haliyle, dönüşüm hedefimiz her ne olursa olsun ortak amacımız kullanıcı tarafından doğru zamanda ve doğru amaca yönelik olarak bulunabilir olan web sitelerine sahip olmaktır.
Arama motoru optimizasyonu da tam bu aşamada var olan temel amacımıza ulaşmamız için kullandığımız en önemli stratejidir. Çünkü bir internet kullanıcısının ihtiyaç duyduğu bilgi, ürün ya da hizmete sahip olan doğru kaynağı ararken kullandığı ilk araç arama motorudur.

Arama motorları nasıl çalışır?​

Bu noktada akla hemen kullanıcıların ilk tercihi olan arama motorlarının nasıl çalıştığı ve neye göre sonuç sıralaması yaptığı sorusu geliyor. Teknik bilgilere girmeden ifade etmeye çalışırsak temelde bir web araması şu şekilde gerçekleşiyor. Kullanıcılar arama motorlarına ihtiyaç duydukları bilgiyi bulmalarına sağlayan belli sorgular giriyor, arama motorları da kendi sahip oldukları dile uygun olan belli kurallara göre bu sorguyu gerçekleştirip sorguya uygun web sitelerini sıralayarak sonuç veriyor. (Teknik olarak buna SERP yani Search Engine Results Page, yani Arama Motoru Sonuç Sayfası diyoruz.) İşte SEO dediğimiz uygulamalar zinciri tam bu noktada tanımlamasını buluyor.

SEO ile ne yapılır?​

Yukarıda yaptığımız açıklama doğrultusunda Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), web sitemizin içerdiği tüm bilgileri arama motorlarının anlayacağı dilde, arama motorunun talep ettiği kurallara uygun olacak şekilde sunmak için site içi ve site dışı ortamlarda yapılan çalışmaların bütünüdür. Tüm bu çalışmalar bütünü ile arama sonuçları sayfasındaki görünürlük artırılır ve hedef anahtar kelime aramalarında ilk sıralarda yer almak amaçlanır.
SEO’nun tanımı tam olarak anlaşıldığında, günümüzde çoğu insan tarafından kısa okumalar, üstün körü araştırmalar ve kulaktan dolma bilgilerle SEO uygulamaları yapılmaya çalışılmasının ne kadar yanlış olduğu görülebilir. SEO, deneyim ve bilgi eksiği bulunan kişiler tarafından değil, teknik ve uygulama deneyimi gelişmiş uzmanlar tarafından titizlikle yapılması gereken ciddi bir çalışmalar bütünüdür.

Neden SEO uzmanlar tarafından yapılmalıdır?

SEO konusunda en sık yapılan ve en hayati yanlışlardan biri maalesef maliyet kaygısı ile SEO uygulamasını bilgi ve deneyim eksiği bulunan kişilerin eline teslim etmektir.
Daha kötüsü, kulaktan dolma ve her yerde bulunabilir bilgiler yardımı ile dijital deneyimi çok az olan web sitesi sahiplerinin SEO uygulamalarını kendileri yapmaya çalışmalarıdır.

SEO çalışmaları faydalı olduğu kadar zararlı olabilen ve markanızın arama motorları dizinlerinden sonsuza dek silinmesine neden olabilecek hatalar içerebilen uygulamalardır.

Kısa sürede olumlu sonuç verdiği zannedilen, hatta bazen gerçekten de sonuç almanızı sağlayan ancak uzun vadede geri dönüşü olmayan olumsuz sonuçlara neden olan uygulamalar, hatalı ve uygunsuz kayıt girişleri, site içi ve site dışı optimizasyon çalışmalarında yapılan yanlış hamleler (blackhat SEO vb.) web sitenize yararlı olmak bir kenara dursun sitenizin internet çöplüğü denilen arama motorlarının gözlerinden uzak bir yere sürüklenmesine neden olur.

Sonuç olarak, maliyet tasarrufu yapmak amacı ile çıktığınız yolda domain, hosting, SSL gibi web sitesi kurulumunda ödediğiniz sabit maliyetler ile tema, plugin, tasarım ücretleri gibi değişken maliyetlerinizin tamamı, alan adınız, zamanınız, emeğiniz gibi tüm kaynaklarınız heba olmuş olur.

Web sitenizin internet çöplüğünde kaybolmaması ve katlandığınız tüm maliyetlerden olumlu sonuç alabilmek için SEO adına yapılan tüm işlemler arama motorlarının diline hakim, güncel gelişmeleri takip eden, alanında ve sektörde uzun yıllar deneyim kazanmış uzmanlar tarafından yapılmalıdır.

Kaynaklarınızı boşa harcamamak ve web sitenizin SEO uyumlu kurulumundan, SEO uyumlu sosyal medya yönetimi uygulamaları ile desteklenmesine kadar A’dan Z’ye SEO yönetimi çalışmalarımız ile ilgili detaylı bilgi almak için hemen bizimle iletişime geçin.

10 yılları aşan deneyimimiz ve sektörde fark yaratan uygulamalarımız ile web sitenizi arama motorlarında zirveye taşıyalım!