SIFIRDAN E-TİCARET NASIL YAPILIR? E-TİCARET BAŞLANGIÇ REHBERİ

istanbul e ticaret sitesi kurulumu fiyatları

İçindekiler

Teknolojinin gelişmesi, küreselleşen dünya, 21. yy. koşulları derken tüm dünyayı kasıp kavuran salgın da hayatımızdaki yerini aldıktan sonra dijitalleşmeyerek hayatta kalabileceğimiz alanlar yok denecek kadar azaldı. Yeni dünya düzeninden insan ne derece etkileniyorsa ticaret ve iş dünyası da paralel şekilde etkilendiğinden e-ticaretin önemi ve hayatımızdaki yeri vazgeçilmez bir boyut kazandı.

Artık büyük market zincirlerinden su tesisatçılarına, giyim markalarından çilingirlere kadar hangi sektörde faaliyet gösterirse göstersin tüm işletmeler dijital platformlar üzerinden bulunabilir olduğu müddetçe ayakta kalabiliyor. Hizmet sektöründe yer alan işletmeler için dijital pazarlama başarısı adeta kullanıcının elinin altında bulunan bir kartvizit etkisi yaratıyor ve işletmelerin müşteriler tarafından ihtiyaç halinde anında ulaşılabilir olmasını sağlıyor. Ticaret sektöründe faaliyet gösteren işletmeler için ise işin ileri boyutu canlı ticari faaliyetleri beraberinde getiriyor. Direkt olarak internet üzerinden satış yapma olanağı sunan sanal dükkanlar işletmelere hem faaliyet giderlerini düşürme hem de ulaşılan hedef kitlenin hacmini devasa boyutlara çıkarabilme avantajı sağlıyor.

Günümüz ekonomisinde tartışmasız bir yer edinen e-ticaret modeli, kuruluş maliyetlerinin düşüklüğü, esneklik ve yüksek kâr avantajı sayesinde yalnızca kurulu işletmelerin değil girişimcilerin de odağı haline dönüştü. Peki daha önce hiçbir işletmecilik tecrübeniz yoksa e-ticarete nasıl başlayacaksınız? Bir e-ticaret sitesi sahibi olmak ve sanal dükkânınız üzerinden satış yapmak istiyorsanız nelere dikkat etmeniz gerekir?

Bu yazımızda sıfırdan e-ticaret sitesi sahibi olmak isteyen girişimcilere kısa bir rehber hazırlamak istedik. Rehbere geçmeden önce önemli bir hatırlatma yapmak adına bu içeriğin genelinde minimum koşulların ele alınacağının ve hukuki yapıya göre işletme tipi olarak “Şahıs Şirketi” modelinin açıklanacağını belirtmek isteriz. Elbette e-ticarete başlamak için kuracağınız işletme tipi şahıs şirketi olmak zorunda değil. Limited şirket, anonim şirket vb. sermaye şirketi ile faaliyet göstererek de e-ticaret yapabilirsiniz. Ancak bu durumda Türk Ticaret Kanunu ve diğer ilgili mevzuatlara göre farklı uygulamalara tabi olabileceğinizi unutmamalısınız. Sermaye şirketi olarak e-ticaret danışmanlığı almak için her zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu içerik hukuki bir danışmanlık verme amacıyla hazırlanmamış, e-ticaret konusunda bir rehber olması amacıyla oluşturulmuştur. Tüm bilgilerin işletme tipiniz, satmayı/vermeyi düşündüğünüz ürün/hizmet türüne göre değişiklik gösterebileceğini aklınızda bulundurmanızı öneririz.

E-ticaret Yapmak İstiyorum, E-ticarete Nasıl Başlayacağım?

İnternet üzerinden ürün satmak istiyorsunuz ve bu alanda hiç tecrübeniz yok. Başlamadan önce elbette satmak istediğiniz ürüne karar vermeniz gerekiyor. Kendi ürettiğiniz bir ürünü satabilir ya da anlaştığınız bir tedarikçiden aldığınız bir ürünü satarak ticaret yapabilirsiniz. Satacağınız ürüne karar vermeden önce iyi bir piyasa araştırması yapmalı, tüketici eğilimlerini analiz etmeli, maliyet ve kâr hedefinize karar vermelisiniz.

Fiziksel bir lokasyona sahip işletme sahibi olmak yüksek maliyet gerektirdiğinden bu maliyet çoğunlukla kendiliğinden belli başlı analizlere verilen önemi artırır. E-ticaret yapmak ise görece daha düşük maliyet gerektirdiğinden üzerinde düşünülmesi gereken bazı konuların gözden kaçmasına sebebiyet verebilir. E-ticaretin de bir yatırım olduğunu ve kârınızı maksimize edebilmek için A’dan Z’ye analiz yapmanız gerektiğini unutmamalısınız.

E-ticaret İçin Şirket Kurmak Zorunlu Mu?

Satacağınız ürüne karar verdikten sonra satış yapacağınız kanalı oluştururken önünüzde iki seçenek bulunuyor. Birinci seçenekte satmak istediğiniz ürüne ve sağlayacağınız gelir hacmine bağlı olarak vergi mükellefi olmadan yani bir “işyeri açmaksızın” satış yapma durumunuz bulunuyor. Kısacası e-ticaret yapmak için şirket kurmanız zorunlu değil ancak bu durumda satış yapacağınız ürün ve elde ettiğiniz gelir ile ilgili bazı sınırlamalar bulunmakta. Bir diğer seçenekte ise kendinize ait bir “Şahıs Firması” ya da çok ortaklı bir sermaye şirketi kurabilir ve işletmenizi ticareti faaliyete başlatabilirsiniz. Daha önce belirttiğimiz gibi her iki seçeneği de genel hatları itibari ile değerlendirecek ve “Şahıs Firması” ile e-ticarete nasıl başlanır konusunu detaylı olarak ele alacağız.

İşyeri Açmaksızın Şirket Kurmadan E-ticaret Nasıl Yapılır?

İşyeri açmak ve açılış maliyetine kaynak yatırmak istemiyorsanız işyeri açmaksızın internet üzerinden satış yapmanıza olanak sağlayan ve evde üretilen ürünlerin internetten satışı kapsamında getirilmiş olan esnaf vergi muafiyeti avantajından yararlanabilirsiniz. Bu seçenekte işyeri açmadığınız için vergi levhanız olmayacak ve belli sınırlar dahilinde gelir vergisine tabi olmadan satış yapabileceksiniz. Ancak bu noktada yasal düzenleme ile getirilmiş “belli sınırlar” konusuna dikkat etmeniz gerekiyor.

Bu yöntemin getirdiği sınırlar genel olarak satışını yapabileceğiniz ürün çeşidini, üretim yönteminizi ve satış ile elde edeceğiniz gelir miktarını ilgilendiriyor. Örneğin bu modelde ürün alıp satar şekilde ticaret yapmanız yasak. Bunun yerine evde kendi ürettiğiniz ürünlerin satışını belli sınırlar çerçevesinde yapmanız mümkün. Evde üretilen ürünler ile ilgili sınırlılıklar yasal düzenlemede aşağıda belirtildiği şekilde karşımıza çıkıyor.

(2) Bu muaflıktan faydalanılabilmesi için;

a) İmal edilen ürünlerin, 193 sayılı Kanunun 9 uncu maddesinin birinci fıkrasının (6) numaralı bendi kapsamında olması,

b) Evlerde kullanılan dikiş, nakış, mutfak robotu, ütü ve benzeri makine ve aletler hariç olmak üzere, sanayi tipi veya seri üretim yapabilen makine ve aletlerin kullanılmaması,

c) Dışarıdan işçi çalıştırılmaması,

ç) Ürünlerin işyeri açmaksızın satılması,

d) Ürünlerin, pazar takibi suretiyle satılmaması,

e) Ürünlerin, ticarî, ziraî veya meslekî faaliyetleri dolayısıyla gelir ve kurumlar vergisi mükellefi olanların düzenledikleri kermes, festival ve panayırlarda satılmaması,

f) Ticarî, ziraî veya meslekî kazancı dolayısı ile gerçek usulde gelir vergisine tâbi olunmaması,

g) Faaliyetin, gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerine bağlılık arz edecek şekilde yapılmaması gerekmektedir.

İlgili düzenlemeye göre esnaf vergi muafiyetinden faydalanabilmeniz için aynı zamanda “yıl içinde gerçekleştirilen satış tutarının ilgili yıl içinde geçerli olan asgari ücretin yıllık brüt tutarını aşmaması” gerekiyor. Ayrıca ilgili yasal düzenlemede belirtilen ürün çeşitlerinden birden fazla ürün çeşidini evde üretip internet üzerinden satış yapan üreticiler için bu tutarın hesaplanması her ürün için ayrı ayrı yapılmıyor. Bu durumda asgari ücretin yıllık brüt tutarını geçmemesi gereken miktar tüm ürün çeşitleri toplamından elde edilen toplam kazanç olarak ele alınıyor. Bu tutar sınırının geçilmesi halinde ise esnaf muafiyeti kaybediliyor ve izleyen takvim yılı başından itibaren gelir vergisi mükellefi kapsamına giriliyor. Vergi mükellefi olmadan yapılan satışlarda herhangi bir vergi sorumluluğunun ihlal edilmesinin ağır vergi cezaları ile cezalandırıldığını hatırlatmak ve vergi sorumluluğunun önemini vurgulamak isteriz.

İşyeri Açmadan Ürettiğim Ürünlerimi Nasıl Satacağım?

İşyeri açmaksızın evde ürettiğiniz ürünler üzerinden satış yapmak istiyorsanız öncelikle bağlı bulunduğunuz vergi dairesine fiziken ya da internet üzerinden başvuru yaparak Esnaf Vergi Muafiyeti Belgesi Alma Dilekçesi’ni doldurmanız ve belgenizi almanız gerekiyor. Başvuru sürecinde satışını yapmayı düşündüğünüz ürünler inceleniyor ve başvurunuz duruma göre onaylanıyor.

İzleyen süreçte belgenizi aldıktan sonra ürünlerinizi satmak için belli başlı online pazar yeri platformlarını kullanabiliyorsunuz. Örneğin sosyal medya üzerinden sergilediğiniz ürünleri satarken ödeme alma sistemine konusunda başarılı bir yerli ödeme sistemi olan Shopier gibi bir ödeme platformu kullanabiliyor, entegrasyon kolaylığı ve kargo maliyeti düşüklüğü gibi avantajlardan faydalanabiliyorsunuz. Shopier üzerinden ister bireysel olarak satış yapabiliyor ister şahıs firmanızla isterseniz ise sermaye şirketiniz üzerinden ürün listelemesi ve satışı gerçekleştirebiliyorsunuz. Bu tarz bir aracı kullanmanın size maliyeti sattığınız ürün başına aracı platforma ödemeyi kabul ettiğiniz komisyon bedeli kadar oluyor. Avantajları ise pazarlama kanalı sunmaları, başlangıç düzeyinde kullanım rehberlerinin danışmanlık görevi görmesi ve anlaşmalı kargo firmalarından uygun fiyatlı gönderim seçeneklerine erişim sağlamaları şeklinde karşınıza çıkıyor.

Bu model ile iş yapmak isteyen bir üretici iseniz detaylı bilgi için ilgili kanun ve düzenlemelere göz atabilir ve dijital pazarlamaya başlamadan önce her türlü sorunuz için bize danışabilirsiniz.

Kendi Şirketimle Nasıl E-ticaret Yaparım?

E-ticaret faaliyetlerinizde sattığınız ürünü başka bir tedarikçiden alıp satmak istiyorsanız, kendi e-ticaret web sitenizde veya online satış platformlarında bir sanal dükkâna sahip olmak istiyorsanız, satış gelirleriniz yüksek olacaksa ya da kendi yarattığınız marka üzerinden satış yapmak istiyorsanız bir işletme kimliği oluşturmanız ve vergi levhasına sahip olmanız gerekiyor.

İşletme olmanın en kolay ve hızlı yolu Şahıs Şirketi kurmak ve şahıs şirketi kurmak için ilk ihtiyacınız olan şey bir serbest muhasebeci mali müşavir (SMMM) ile anlaşmak. Şahıs şirketiniz bir tüzel kişiliğe sahip olacağı için vergi mükellefi olacaktır. Belli muafiyetlerden yararlanılma durumuna göre değişmekle birlikte şirketinizin gelir vergisi, stopaj vergisi, KDV, damga vergisi gibi bazı sorumlulukları olacaktır. (Örneğin şirket kurmak için gösterdiğiniz adres size ait değilse kira ödemeleri kapsamında stopaj / damga vergisi sorumluluğu gibi.) Şahıs şirketi kurmanız için gereken evrakları anlaştığınız SMMM ile paylaşmanız sonrası yönlendirmeleriniz yapılacak ve gerekli ise meslek oda kayıtlarınız gerçekleştirilecektir. Şahıs şirketi başvurunuz sonrası vergi levhanız çıkmadan önce gösterdiğiniz adrese ilgili vergi daireniz tarafından yoklamaya gelinecek ve vergi levhanız çıktığı an firmanız yasal kimliğine kavuşmuş olacaktır.

Ankara içerisinde yerleşik olacak ve e-ticaret faaliyeti göstermek isteyen bir şirket adayı iseniz alanında uzman SMMM yönlendirmeleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Şahıs Firması Kurduktan Sonra E-ticaret İçin Hangi Belgeler Gerekir?

Örnek olarak kendi ev adresinizde (home office) bir şahıs firması kurduğunuzu düşünelim. Yoklamaya gelindi ve vergi levhanız hazır hale geldi, noterden imza beyannamenizi de aldınız. Ancak halen elektronik ticarete başlamadan önce sahip olmanız gereken bazı belgeler bulunuyor.

Her şahıs firması faaliyete başlarken fatura, makbuz, irsaliye, kaşe ve imza beyannamesi gibi resmi belgelere sahip olur. E-ticaret yapan işletmeler için bu belgelerin aynı zamanda elektronik ortamda kullanılan versiyonları geliştirilmiştir.

Örneğin e-ticarette e-fatura kullanmak isteyen şirketlerin yetkilendirilmiş aracılar üzerinden e-fatura ve e-arşive başvurması gerekir.

509 sayılı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile 2018 yılı cirosu 10 milyon TL ve üzerinde olan firmaların 01.01.2020’ye kadar, 2018 ve 2019’da yıl sonu cirosu 5 milyon TL ve üzerinde olan firmaların 01.07.2020’ye kadar, 2020 itibarı ile cirosu 5 milyon TL ve üzerinde olan firmaların ise izleyen yılın temmuz ay başından itibaren e-Fatura’ya geçmesi zorunlu hale getirilmiştir.

Yeni faaliyete geçen şahıs firmalarında e-fatura kullanımı tercihe bağlı olmasına rağmen e-ticarette sağladığı kolaylık açısından önerilen bir uygulama. Ayrıca bazı online pazar platformlarını kullanabilmeniz için e-fatura entegrasyonu gerekliliği ortaya çıkabiliyor.

E-fatura e-arşiv başvurusu yapabilmek için yalnızca noterden alınmış imza beyannamesi yetmemekte ve e-imza ya da Mali Mühür denilen elektronik bir kaşeye ihtiyacınız olmaktadır.

Mali Mühür Nedir? E-İmza Nedir?

Mali Mühür bir kart okuyucu ile size ulaştırılan elektronik kaşenizdir. E-imza ise şahıs şirketleri için belli alanlarda Mali Mühür yerine kullanılabilen elektronik imzadır. E-imza’nın maliyeti daha uygun olmasına rağmen Mali Mühür’ün kullanım alanı daha geniştir. İmza beyannameniz ve Mali Mühür’ünüzü elde ettikten sonra işletmeniz için kullanacağınız e-fatura ve e-arşiv hizmetini dilediğiniz bir sağlayıcıya kayıt olarak aktif hale getirebilirsiniz.

Mali Mühür ve e-imza başvurunuzu Kamu Sertifikasyon Merkezi üzerinden yapabilirsiniz.

E-Fatura ve E-Arşiv Arasındaki Fark Nedir?

E-fatura ve e-arşiv faturası arasındaki temel fark her ikisinin kullanım alanında ortaya çıkıyor. Elektronik ticarette e-fatura kullanıcısı olan müşterilere satılan ürünler için fatura keserken e-fatura; e-fatura kullanıcısı olmayan müşterilere satılan ürünler için fatura keserken ise e-arşiv faturası kesiliyor.

E-Fatura ve E-Arşiv Nasıl Alınır?

E-fatura ve e-arşiv entegrasyonunuzu dilerseniz GİB Portal üzerinden kendiniz yapabilir ya da yine GİB tarafından yayınlanan özel entegratörlerden herhangi birini kullanabilirsiniz. Entegratör şirketleri kullanılan yazılım ve ara yüz farklarından hizmet maliyeti farklarına kadar pek çok faktör birbirinden ayırmaktadır. İhtiyacınıza en uygun entegratörü özel entegratörler listesindeki sağlayıcılar ile görüşerek seçebilirsiniz.

E-Fatura Kontörü Ne Demektir?

E-faturada yaygın çalışma prensibi entegratör tarafından size yıllık ya da aylık bazda kullanabileceğiniz belli bir kontör yüklemesi yapılması ve kestiğiniz her bir fatura için hesabınızdan bir kontör düşmesi şeklinde. Eğer sık fatura keseceğinizi düşünüyor ve yıllık ya da aylık limitleri aşacağınız endişesini taşıyorsanız ücretli entegratörlerle anlaşma yapmadan önce aşım ücretleri hakkında bilgi almanız faydalı olabilir.

Finansbank Dijital Köprü uygulaması ile e-dönüşüm kapsamına giren e-fatura, e-arşiv, e-defter, e-irsaliye gibi pek çok ürüne aynı anda erişebilirsiniz.

E-fatura E-arşiv Hazır, Nasıl E-ticaret Yapacağım?

Buraya kadar her şeyiniz hazır. Şimdi artık size en uygun pazarlama kanalında ürünlerinizi satışa sunmanız gerekiyor. E-ticaret, hedef kitlenize ulaşabilmeniz için en doğru kanalın seçiminden dijital kimliğinizin müşterileriniz üzerinde bırakacağı izlenime kadar bütünleşik bir dijital pazarlama yönetimi gerektirir. Bu nedenle öncelikle dijital pazarlama stratejinize karar vermeniz ve dijital pazarlamada hangi kanala yatırım yapacağınızı belirlemeniz gerekiyor. Kendi web siteniz üzerinden mi satış yapacaksınız, reklam yatırımı yapacak mısınız, sattığınız ürüne göre hedef kitleniz kim ve sizi yüksek kârlılık hedeflerinize götürecek yol hangisi? Tüm bu soruların ve dahasının cevaplarıyla inşa edilen dijital pazarlama stratejinizi oluşturmadan yapacağınız her yatırım izleyen süreçte boşa yapılmış bir harcama olarak karşınıza çıkabileceği için özellikle yol haritanızı belirlerken profesyonel destek almanız çok önemlidir.

Future Searches olarak e-ticarette işe ihtiyaç analiziniz ile başlıyor ve işletmenize özel kişiselleştirilmiş dijital pazarlama stratejinizi belirleyerek sizi başarıya götüren yolu birlikte çizmeyi hedefliyoruz.

E-ticaret Sitesi Kurulurken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Titizlikle inşa edilen dijital pazarlama stratejinize uygun olarak dilerseniz kendi e-ticaret sitenizi kurabilir ve ürünlerinizi kendi web siteniz üzerinden satabilirsiniz. Kendi web sitenizi kurmanız demek güvenli bir ödeme sistemine ve Sanal POS uygulamasına sahip olmanız gerektiği anlamına gelir. Sanal POS entegrasyonunu sağlayıcılar arasından kurulum ve komisyon maliyeti size en uygun olan sağlayıcıyı seçerek gerçekleştirebilirsiniz.

Satmış olduğunuz ürünlerin ödemesinin yanı sıra müşteri memnuniyeti açısından lojistik planlamanızı yapmanız ve gerekli ise kargo ücreti avantajı yaşamak için tercih ettiğiniz kargo firması ile anlaşma yapmanız gerekebilir.

Hazır Dijital Pazar Platformlarında Nasıl Dükkân Açılır?

Kendi web sitenizi açmak istemezseniz hazır dijital pazar platformları üzerinde bir dükkân açabilir ve ürünlerinizi bu platformlar üzerinden satışa çıkarabilir ya da sosyal medya üzerinden ürünlerinizin pazarlamasını yapıp hazır ödeme sistemlerinden faydalanmayı seçebilirsiniz.

Bu seçenekte ise sattığınız ürüne ve kullandığınız platforma göre aracılık maliyetine katlanmanız gerekecektir. Dijital pazar platformları satışı yapılan ürün kategorisine göre belli oranda komisyon kesintisi yapar ve bu kesinti karşılığı sizlere sanal dükkân alanı ve uygun teslimat ücretleri gibi hizmetlerden faydalanma olanağı sunar. Size en uygun gelen aracı platforma işletme kimliği bilgileriniz, gerekli dokümanlar ve kaşeniz ile kaydolup faaliyete başlayabilirsiniz.

E-ticaret Danışmanı Future Searches

E-ticaret sitenizin kurulumunu alanında uzman ve deneyimli dijital pazarlama uzmanlarına teslim etmeniz gerek web sitesi güvenliğinizin yüksek olması gerekse arama motoru optimizasyonu ile hedef kitleniz tarafından ulaşılabilir bir dijital dükkâna sahip olmanız açısından çok önemlidir. Arama motoru optimizasyonu (SEO) her e-ticaret yöneticisi için kârlılık hedefine ulaşmanın en önemli aracıdır. Future Searches olarak 10 yılı aşan tecrübemiz ile müşterilerimizi e-ticarette yüksek kâr hedeflerine ulaştırıyor olmanın gururunu yaşıyoruz.

Anahtar teslim SEO uyumlu e-ticaret sitenizin kurulumu, hazır dijital pazar platformlarında sanal dükkan kurulumları, e-ticaret danışmanlığı ve SEO yönetimi hizmetlerimiz ile rakiplerinizin bir adım önüne geçebilmek için hemen bizimle iletişime geçin.